AvaintoimijafoorumiJärjestö- ja projektitoimijoille tarjottavat suoritusvaihtoehdot Henkilökohtainen suunnitelma ja arviointi (yht.1,5 op) Opintojen alussa jokainen tekee itselleen henkilökohtaisen suunnitelman, johon merkitään myös aikasemmin suoriteut osiot. Aikaisemmin suoritetut järjestötoiminnan kurssit ja käytännön järjestötoiminta voidaan hyväksilukea ja liittää osaksi viiden opintoviikon opintokokonaisuutta. Jos opiskelu tapahtuu ryhmässä, voidaan tehdä yhteinen suunnitelma. Arvioinnin avulla toimija seuraa oman suunnitelmansa toteutumista.
Minä oppivana Toimijana (3 op) Minä oppivana Toimijana -osio koostuu valinnaisista kursseista, joista kerätään vähintään kaksi opintoviikkoa. Aikaisemmat opinnot huomioidaan, jos ne eivät ole viittä vuotta vanhempia.
Kurssivaihtoehdot: - Yhdistyksen toiminnan ja talouden suunnittelu - Johtokunnan tehtävät ja vastuu - Kokoustoiminta - Yhdistyksen toiminnan kehittäminen (Seurapaja) - Piirijärjestön toiminnan kehittäminen - Tapahtuman/projektin tuottaminen (Tapahtumapaja) - Projektityöskentely - Ideoita ja innostavaa energiaa 1,5 op. - Yhdistystoiminnan verkkokurssi 1,5 op. - Muu vastaava koulutus
Tarkempia tietoja ao. koulutusohjelmien sisällöistä löydät vasemman reunan linkin, koulutusohjelmat järjestötoimintaan kautta.
Minä Toimijana (1,5 op) Minä Toimijana -osio koostuu käytännön järjestötoiminnasta. Se voi olla omaan toimialaan liittyvän hankkeen toteuttaminen kuten esimerkiksi yhdistyksen puheenjohtajan tai sihteerin tehtävien hoito yhden toimintakauden ajan, projektin tuottaminen, vastuutehtävät tapahtuman, koulutustilaisuuden, leirin tms. järjestämisessä jne. Aikaisempi toiminta voidaan huomioida, jos se ei ole viittä vuotta vanhempaa.
Minä yhteisöni Avaintoimijana (1,5 op) Minä yhteisöni Avaintoimijana -osiossa perehdytään kansalaistoimintaan ja sen haasteisiin sekä hahmotetaan omaa roolia yhteisön jäsenenä. Tämän osion voi suorittaa vaihtoehtoisesti eri tavoilla: - Aaro Harju: Yhteisellä asialla. Kirjaan perehtyminen ja sovellustehtävän tekeminen. - YLE:n verkko-oppimateriaali: Kansalaisen ABC -verkko-oppimateriaaliin perehtyminen ja sovellustehtävän tekeminen. - jokin muu kansalais- ja yhdistystoimintaan liittyvä sovellustehtävä
Liitteet
|
|
Viimeksi päivitetty 18.03.2010 14:38 |